Total – Body Resistance Exercise (TRX), neboli cviky pro zatížení celého těla, je souhrnné označení pro dvě závěsná lana. Základem je cvičení v mnoha polohách a rovinách, a to jen s vlastní váhou.
Lana můžete využít jak na cardio, tak na posilování. Při běhu je ideální se jich lehce přidržovat. V případě posilování se do nich zavěšují nárty nebo paty. Tak je možné zapojit břišní svaly, nohy i ruce.
TRX jsou nastavitelná, s úchyty pro ruce na koncích. Cvičení spočívá v tom, že jedna část těla je vždy na podložce a druhá zavěšena do popruhů. Svojí mobilitou může TRX nahradit těžké stroje. Ideální je možnost zavěšení na strop. Tak budete mít jistotu a můžete se pustit i do náročnějších cviků.
Kam lana pověsit?
· Ke stropu
· Na dveře
· Na zábradlí a mříže
· Na větve stromů
Nejdřív činky, potom lana
Aby bylo posilování s TRX opravdu účinné, a hlavně bezpečné pro vaše tělo, nutností je předchozí zkušenost. Ideální je chodit alespoň pár měsíců na skupinové lekce jakéhokoli cvičení, nebo si zaplatit osobního trenéra. Ten vás naučí, jak správně držet střed těla a techniku pro základní cviky. Protože v lanech je vždy zavěšena jedna půlka těla, ta druhá musí být maximálně zpevněná a ve správné poloze.
Samozřejmostí je se, jako před každým posilováním, rozehřát a rozcvičit. I k tomu je možné TRX použít. Nohy zavěste nárty do prodloužených lan a ve vzporu a rychlém tempu přisunujte kolena k bradě. K TRX se hodí přidat bosu, tedy poloviční nafukovací míč. Běh, skoky, angličáky, bosu je pro tyto cviky a rozcvičku ideální.
TRX je jednou z těch cvičebních pomůcek, díky které zpevníte celé tělo, včetně hlubokých svalů. Použít je můžete jako zpestření klasického posilování s vlastní váhou. Nedoporučuje se s nimi cvičit bez předchozích zkušeností, ovšem to platí pro většinu pohybových a fitness aktivit. Posilování tedy neznamená jen zvedání činek a dřepování. Oživení a kreativita nejsou ani v tělocvičně k zahození.