V dnešní době se často setkáváme s konstatováním, že mužům klesá hladina testosteronu již po třicítce, a že namísto chuti na sex jsou muži skleslí, unavení, bez energie. Po třicítce údajně většina mužů ztrácí výkonnost, svalová hmota se ztrácí a pod kůží se zvětšuje tuková vrstva. Ke všemu se ještě přidají problémy s erekcí. Většina těchto neduhů směřuje k poklesu testosteronu v těle, ale přiznejme si, kolik lidí se dokáže podívat dál, za horizont, a pátrat po skutečné příčině? Úbytek testosteronu totiž není příčinou, nýbrž následkem.
Příčinou předčasného stárnutí mužské populace a opotřebení jejich tělesné schránky v poměrně raném věku je především životní styl. Z těch základních faktorů, na které se lze poměrně snadno zaměřit, jsou kouření a konzumace alkoholických nápojů. Alkohol a cigarety jsou pouze jedy, se kterými se musí tělo vypořádat. Bez komentáře. Žádné zvíře v přírodě ani nekouří, ani nechlastá!
Stres v různých podobách – neviditelný zabiják
Kdyby si lidé dokázali uvědomit, jak na jejich tělo působí stres ve formě nedostatku spánku, nadměrného hluku, smogu, workoholismu, adrenalinových akcí, extrémních sportovních výkonů, sledování vyčerpávajících pořadů a filmů v TV, ustavičných hádek s partnerem a jinými lidmi, rozhodně by se alespoň snažili s tím něco udělat. Každý živý organismus má totiž dostatek prostředků pro vlastní regeneraci a jestliže mu ji neumožníte, nemůžete se divit, že bude rychle stárnout a trpět civilizačními neduhy.
Stresovým faktorem jsou také negativní myšlenky, které lidstvo sužují úplně zbytečně – závist, chamtivost, strach, přetvářka, faleš, manipulace, agresivita, zloba, nenávist – jakmile na sobě začnete pracovat a tohle měnit, výsledky se dostaví.
Marná snaha, bez zdravé výživy to nepůjde
A stravovací režim? O něm už bylo napsáno tolik článků, přitom, kolik lidí se vhodnými doporučeními řídí? Zařadit do každodenního jídelníčku čerstvou zeleninu a ovoce, ovocné a zeleninové šťávy, různé druhy ořechů, mandle, maso vhodně nahradit kombinací luštěnin a obilovin, namísto živočišných tuků častěji používat rostlinné za studena lisované oleje. A co třeba zkusit jáhly, pohanku, celozrnnou rýži? Kdo má zájem, určitě správné informace o zdravé výživě najde na Internetu, nebo v prodejnách zdravé výživy. A kdo již poněkud v této oblasti pokročil, doplňuje do organismu hořčík, kterého je v dnešních potravinách nedostatek, a třeba i rutin, jód, vitamin K2. A co vy, muži, jak jste na tom?