Pomůže nám získat bezpečí ve výškách při mytí oken, věšení záclon nebo závěsů, nebo když něco potřebujeme vzít nebo uložit ve skříňkách blízko stropu, kam nedosáhneme. Pomůže nám i při malování, různých opravách v domě. Při výběru žebříku do domácnosti jsme omezeni výškou stropu v místnosti nebo na schodišti. Jeho předností je dlouhá životnost a snadná údržba.
Pro domácnost oceníme také malé hliníkové skládací schůdky, které nám zajistí bezpečí, když se potřebujeme dostat o kousek výš, než jsme vyrostli. Jsou vybaveny protiskluzovými nášlapy s žebrováním a jejich hrany jsou z plastu s nosností až 150 kg. Mohou být jednostranné nebo oboustranné.
Nastanou chvíle, kdy budeme potřebovat žebřík na vyčištění okapu, k prořezání stromů, česání ovoce nebo stříhání plotu, budeme vybírat takový, který bude pevnější, i když nebude tak lehký. Bezpečnost je důležitá. Pokud budeme na žebříku stát delší dobu, určitě ocenímeplošinu. Velmi praktická je i odkládací plošinka na různé předměty.
Při pořizování bychom měli předem vědět, kam žebřík po použití umístíme. Neměli bychom jej nechávat všem na očích, protože při jeho malé hmotnosti by se nám mohl ztratit.
Kvůli vlastní bezpečnosti bychom měli občas dotáhnout šrouby. Kvůli bezpečnosti v terénu bychom měli zvážit ocelové stabilizační hroty, které se dají zabodnout do trávníku. Pokud nechceme poškodit fasádu domu, namontujme si na horní konce žebříkukolečka.
Mezi nejprodávanější žebříky patří trojdílný kombinovaný, který má všestranné využití. Jeho rozložením získáme tři různé možnosti využití, a to štafle, výsuvný žebřík a výsuvné štafle. V nabídce najdeme i žebříky lanové, výsuvné nebo kloubové, teleskopické nebo v kombinaci s lešením. Podle rad odborníků bychom si měli pořídit pro jednu domácnostdva hliníkové žebříky. Jeden by měl být asi do dvou metrů a do 10 kilogramů, vhodný do bytu. Ten druhý by měl mít pět až sedm metrů s hmotností, která je větší než třicet kilogramů.