DÄ›tÃ, které trp poruchami pozornosti je stále vÃce. Tyto dÄ›ti majà problémy ve Å¡kole, které mohou ovlivnit jejich vzdÄ›lánÃ, ale také psychický stav. Je proto vhodné toto onemocnÄ›nà vÄas diagnostikovat a zaÄÃt léÄit. U nÄ›kterých lehÄÃch pÅ™Ãpadů staÄà pro úspěšné zvládnutà situace psychologická intervence. Pokud dÃtÄ› bude mÃt v tomto stavu správné vedenÃ, je možné, aby zvládlo ovládat své chovánà a problém tak může být vyÅ™eÅ¡en. V jiných pÅ™Ãpadech ale tento pÅ™Ãstup nestaÄÃ, takže je nezbytné navÅ¡tÃvit psychiatra, který se o malého pacienta postará. NejlepÅ¡Ãm možným Å™eÅ¡enÃm pak může být farmakologická terapie. Ta může zahrnovat psychostimulancia.
JmenovitÄ› pak methylfenidát, modafinil, amfetaminy nebo atomoxetin. Methylfenidát je látka, která zvyÅ¡uje množstvà dopaminu a noradrenalinu v CNS. Podává se jako tabletka s prodlouženým uvolňovánÃm. Po metabolizaci se látky vyluÄujà moÄÃ. StejnÄ› jako jakékoli jinaÄà léky, jsou i zde pÅ™Ãtomné nÄ›které nežádoucà úÄinky jako insomnie, nervozita, zvýšený krevnà tlak a ztráta hmotnosti. Existujà i nÄ›která léÄiva, se kterými by se methylfenidát nemÄ›l kombinovat (warfarin, antikonvulziva, dopaminergika). U glaukomu nebo hypertyrézy by se tato léÄiva nemÄ›la podávat vůbec.
Jako alternativu pak můžeme využÃt amfetaminy, které působà na CNS euforicky, nespavostà a zvýšenou výkonnostÃ. V periferii se projevà zvýšenà krevnÃho tlaku a útlum peristaltiky. Jako nežádoucà úÄinek se po jeho užità objevuje agresivita, tolerance a závislost. KromÄ› tÄ›chto zmiňovaných je možné použÃt i modafinil, který zvyÅ¡uje množstvà dopaminu. Podává se perorálnÄ› a jako benefit je prokázané také zlepÅ¡enà kognitivnÃch funkcÃ. ADHD je onemocnÄ›nÃ, které může potrápit nejen rodiÄe, ale i samotné dÃtÄ›. Proto nenà hanba Äi selhánà vyhledat odbornou pomoc a dÃtÄ›ti tak dopřát tu nejlepÅ¡Ã možnou péÄi.