Mnohé studie se věnují právě panelákům a jejich výslednou podobou. Jejich vzhled ovlivnila nejen politická situace, ale také dění v kultuře, ekonomická situace a vývoj technologií.
Něco málo z historie
Také neplatí, že všechna sídliště jsou stejná, protože počátky výstavby sídlišť jsou již ve 40. létech minulého století a v průběhu výstavby dalších se měnili nejen prvky, ale i principy staveb těchto oblastí.
Panelové domy začínaly v historii spíše jako experiment, ovšem v socialistickém Československu se pak staly rychlým lékem na řešení bytové krize. Dle dostupných zdrojů se v letech 1958 až 1990 vystavilo nejvíce. Kolem roku 1985 bylo téměř 99 procent staveb právě tohoto typu.
Výstavba tohoto typu bydlení tedy více méně skončila s odchodem režimu. Pozůstatky však zůstaly nejen v počtu bytů na kilometr čtvereční, ale sídliště změnila také výrazně ráz města. Nemusíme zůstávat samozřejmě jen v Praze, ale můžeme se podívat i do Ostravy, Plzně, Hradce Králové či Pardubic.
Nyní představují panelové byty alternativu pro lidi, kteří chtějí mít vlastní bydlení. Jak bylo uvedeno, jejich životnost je mnohem delší, než se předpokládalo a opravy, které se provádí tuto dobu stále a stále prodlužují.
Výhody panelákových bytů
Bydlení v takových domech má nespočet nevýhod, jako je například špatná hluková izolace a v posledních letech obzvlášť palčivý problém, parkování v blízkosti domů.
Nicméně toto jsou proti výhodám většinou zanedbatelné mínusy. Když si vezmeme, že tyto domy stojí v místech s velmi vysoce rozvinutou občanskou vybaveností a v blízkosti dopravní infrastruktury.
Další z výhod, a to poměrně rozhodující je to, že v porovnání s cenami developerských projektů, jsou ceny za tyto byty až nepoměrně nízké. Samozřejmě platí, že nedostatek bytů a vysoká poptávka i u těchto bytů zvyšuje cenu. Stále ale platí, že průměrná cena metru čtverečního v panelákovém domě je o třicet procent nižší než u nových developerských projektů.